Wady i zalety posiadania smart home
Współczesna automatyka domowa jest coraz chętniej wybierana, zwłaszcza podczas budowy nowego domu. Możesz się z nią spotkać także w biurach, hotelach i siłowniach. W tym artykule przyjrzymy się jednak systemowi Smart Home w mieszkaniach. Czy nowoczesna technologia pomaga zarządzać atmosferą w domowym zaciszu, czy jest to raczej zbędny gadżet?
Korzyści z instalacji systemów Smart Home
Czy opłaca się zainwestować w Smart Home? To zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Nie musisz zajmować się wyborem automatyki samodzielnie, możesz skorzystać z doradztwa firm zajmujących się instalacjami elektrycznymi. Zwłaszcza jeśli jesteś na etapie budowy domu, gdy możesz przygotować budynek i zakupić sprzęt wybranych marek, który będzie spełniał wymogi inteligentnego zarządzania. Główne korzyści ze Smart Home to kontrola temperatury, dzięki możliwości sterowania kotłem lub klimatyzacją, możliwość sterowania oświetleniem, czy regulacja zacienienia, dzięki podnoszeniu i opuszczaniu żaluzji. Duże znaczenie ma też zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, poprzez wprowadzenie systemu kontroli dostępu, składającego się z wideodomofonu, breloka NFC, czy też klawiatury kodowej.
Jakie są wady inteligentnego domu?
Łatwo sporządzić długą listę zalet Smart Home. Trudniej znaleźć wady instalacji elektrycznych tego typu. Głównym minusem są oczywiście zwiększone koszty. Składają się na nie konieczność zakupu sprzętów wysokiej klasy, dających możliwość zdalnego sterowania, oraz koszty instalacji Smart Home. Najlepiej jeśli wybierzesz AGD czy RTV określonych marek, które dają pewność niezawodnej współpracy. Może się zatem zdarzyć, że Twoja wymarzona lodówka nie będzie miała funkcji inteligentnego sterowania. Od Ciebie zależy, w jakim stopniu chcesz zarządzać na odległość swoim domem.